W wyniku wydłużenia okresu realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 o dwa lata w związku z wejściem w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2220 z dnia 23 grudnia 2020 r. ustanawiającego niektóre przepisy przejściowe dotyczące wsparcia z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) w latach 2021 i 2022 oraz zmieniającego rozporządzenia (UE) nr 1305/2013, (UE) nr 1306/2013 i (UE) nr 1307/2013 w odniesieniu do zasobów i stosowania w latach 2021 i 2022 oraz rozporządzenie (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do zasobów i rozdziału takiego wsparcia na lata 2021 i 2022, zaistniała konieczność poddania aktualizacji treści licznych krajowych aktów normatywnych, zarówno rangi ustawowej, jak i podustawowej.

Już w październiku zeszłego roku opublikowana została znowelizowana treść Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz.U. 2021 poz. 2137).

Dla skutecznej realizacji rozwoju sektora rolniczego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poddaje obecnie nowelizacji Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu "Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przedłużenie wdrożenia poddziałania "Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej" o dwa lata w wyniku wprowadzenia okresu przejściowego powoduje wymóg przesunięcia ostatecznego terminu składania wniosku o płatność końcową.

Dlatego też projektowane Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, ma zapewnić dostosowanie przepisów dotyczących PROW 2014–2020 w zakresie terminu na złożenie wniosku o płatność końcową oraz rozliczenie operacji realizowanych w ramach poddziałania 6.4.

              Prace legislacyjne nad nowelizacją wymienionego rozporządzenia, będące obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania, wynikają z dążenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do uwzględnienia postulatów zgłaszanych przez przedstawicieli Polskiej Leśnej Izby Gospodarczej. Podkreślają oni konieczność unowocześnienia parku maszynowego będącego w posiadaniu firm. To z kolei zapewnić ma ,,poprawę ochrony środowiska". Wskazuje się ponadto, że firmy z sektora leśnego koncentrują swoją działalność na obszarach wiejskich, tym samym ich wzmocnienie przysłuży się poprawie działalności pozarolniczej na tych terenach. Wzmocnieniu przedsiębiorczości służyć ma wsparcie mikro- i małych przedsiębiorstw działających w sferze usług dla leśnictwa.

              Zwrócić należy uwagę, że rozszerzenie operacji o usługi leśne w ramach poddziałania przeznaczone ma być dla przedsiębiorstw, które funkcjonują na rynku minimum dwa lat przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Inwestycje w ramach poddziałania 6.4 będą mogły dotyczyć kosztów ponoszonych w związku z zakupem lub kosztami związanymi z leasingiem, zakończonego przeniesieniem prawa własności nowych maszyn, narzędzi lub urządzeń służących do realizacji operacji w ramach świadczenia usług leśnych.

              Uwzględnienie w projekcie rozporządzenia zmieniającego usług leśnych wymusza także zmianę nazwy typu operacji na „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem”. Odnotować warto, że wsparcie finansowe będzie mogło zostać udzielone również na działania mające służyć wzrostowi stopnia konkurencyjności gospodarstw rolnych. W załączniku do projektu rozporządzenia wskazuje się w szczególności wsparcie działalności gospodarczej dotyczącej:

- rolnictwa w zakresie zabezpieczania lub utrzymania urządzeń wodnych;

- rolnictwa i leśnictwa w zakresie mycia i dezynfekcji;

- rolnictwa w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych.

              Powiększenie dostępności wsparcia finansowego oraz rodzaju finansowych typów działalności gospodarczej przełoży się na rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych, tym samym w ramach poddziałania 6.4 łatwiej będzie zakupić nowy sprzęt. Projektodawca proponuje, aby nowe przepisy weszły w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.