Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) opublikował zmienione wytyczne w zakresie zarządzania wewnętrznego, które uwzględniają w swej treści zmiany ustanowione treścią Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/878 z dnia 20 maja 2019 r. zmieniającej dyrektywę 2013/36/UE w  odniesieniu do  podmiotów  zwolnionych,  finansowych spółek holdingowych, finansowych spółek holdingowych o działalności mieszanej, wynagrodzeń, środków i uprawnień nadzorczych oraz środków ochrony kapitału (tzw. Dyrektywa CRD V) oraz treścią Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2034 z dn. 27 listopada 2019 r. w sprawie nadzoru ostrożnościowego nad firmami inwestycyjnymi oraz zmieniającej dyrektywy 2002/87/WE, 2009/65/WE, 2011/61/UE, 2013/36/UE, 2014/59/UE i 2014/65/UE (tzw. Dyrektywa IFD).

            Treść nowelizacji wytycznych dotyczy zmian w zakresie ustanowienia nowych zasad zarządzania instytucjami kredytowymi, w szczególności zaś w sferze zarządzania konfliktem interesów, praniem brudnych pieniędzy czy też finansowania terroryzmu. Jak podkreśla Europejski Urząd Nadzoru Bankowego wymienione działania mają szczególne znaczenie dla utrzymania stabilności i integralności systemu finansowego. Stąd też wykrycie jakiegokolwiek zaangażowania instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych w proceder prania pieniędzy i finansowania terroryzmu może mieć wpływ zarówno na rentowność jak i zaufanie społeczne do systemu finansowego. Przypomnieć warto, że wytyczne Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego mają zastosowane do wszystkich instytucji finansowych, bez względu na funkcjonującą w nich strukturę zarządczą. Dlatego przedstawione wytyczne określają zarówno zadania, obowiązki i organizację organów zarządzających, organizację instytucji, w tym potrzebę stworzenia przejrzystych struktur umożliwiających nadzór nad całością ich działalności, jak i zarządzanie ryzykiem w sferze audytu wewnętrznego.

            W ujęciu Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego zarządzanie wewnętrzne jest definiowane jako: ,, obejmuje wszystkie standardy i zasady związane z ustalaniem celów, strategii i ram zarządzania ryzykiem instytucji. [...] sposób organizacji i wdrażania ram kontroli wewnętrznej, w tym procedur księgowych i polityki wynagrodzeń". Zarządzanie wewnętrzne obejmuje również solidne systemy informatyczne, umowy outsourcingowe i zarządzanie ciągłością działania. EBA uwypukla w szczególności znaczenie odpowiednio wczesnego wykrycia zaangażowania instytucji w pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu.

            Omawiane wytyczne będą mieć zastosowanie do wszystkich obecnie istniejących struktur zarządczych, jakkolwiek bez ingerowania w dotychczasowy, ogólny podział kompetencji zgodnie z krajowym prawem spółek. Dlatego też podkreśla się, że nowe wytyczne powinny być stosowane niezależnie od stosowanej w instytucji struktury zarządu we wszystkich państwach członkowskich. Przedstawione wytyczne regulują m.in.:

- rolę i obowiązki organu zarządzającego;

- funkcje zarządczą i nadzorczą organów zarządzających instytucjami;

- rolę przewodniczącego organu zarządzającego;

- rolę komitetów wchodzących w skład organów zarządzających.

            W dokumencie przedstawionym przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego podkreślono również znaczenie zapewnienia przez organ zarządzający przejrzystej struktury organizacyjnej, która umożliwi efektywne zarządzanie instytucją na trzech poziomach, tj.: indywidualnym, subskonsolidowanym i skonsolidowanym. Zdaniem EBA, egzemplifikacją efektywnego wykonywania zarządzania wewnętrznego jest pełne rozdzielenie zdań dotyczących kontroli wewnętrznej z działalnością biznesową oraz wyraźny podział obowiązków, w szczególności wśród osób pełniących kluczowe funkcje w strukturze.

            Wśród przyszłych wytycznych istotną rolę odgrywają również wewnętrzne procedury alarmowe, na które składają się wewnętrzne polityki i procedury ostrzegania dla pracowników w celu zgłaszania potencjalnych lub faktycznych naruszeń wymogów regulacyjnych lub wewnętrznych czy też zgłaszanie naruszeń wymogów regulacyjnych właściwym organom. Planuje się, że nowe wytyczne wejdą w życie z dnia 31 grudnia 2021 roku.