Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.), w czerwcu 2020 r. znowelizowana została Ustawą z dnia 28 maja 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 1106). Zgodnie z nowelizacją, do wspomnianej powyżej Ustawy z 2 marca 2020 dodany został art. 31y ust. 3, w którym ustawodawca zawarł regulację, zgodnie z którą Minister Finansów w drodze rozporządzenia może dokonać wydłużenia terminów związanych z przekazywaniem informacji o schematach podatkowych zgodnie z treścią artykułu 86a § 1 pkt 10 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa lub dotyczących wymiany informacji podatkowych z państwami trzecimi.

            Ust. 3 art. 31y Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych stanowi, że: „Minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, przedłużać terminy związane z przekazywaniem informacji o schematach podatkowych w rozumieniu art. 86a § 1 pkt 10 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa lub wymianą informacji podatkowych z innymi państwami, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii w związku z COVID-19 oraz skutki nimi wywołane lub treść ustaleń w tym zakresie podjętych przez Unię Europejską, Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju lub państwa uczestniczące w wymianie tych informacji.” Stąd też w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia niektórych terminów związanych z przekazywaniem informacji o schematach podatkowych i wymianą informacji podatkowych z innymi państwami.

            Przypomnieć należy, że możliwość odroczenia realizacji obowiązków informacyjnych związanych z przekazywaniem informacji o transgranicznych schematach podatkowych wynika z treści Dyrektywy Rady (UE) 2020/876 z dnia 24 czerwca 2020 r. zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w celu uwzględnienia pilnej potrzeby odroczenia niektórych terminów przekazywania i wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania z powodu pandemii COVID-19.

            Istotą nowego rozporządzenia zgodnie z treścią § 2 jest prolongowanie do 31 lipca 2020 r. terminu przekazywania szefowi KAS:

1) informacji o rachunkach raportowanych za 2019 r., o którym mowa w art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (Dz. U. z 2020 r. poz. 343 i 1106);

2) informacji o rachunkach nieudokumentowanych za 2019 r., o którym mowa w art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami;

3) informacji o amerykańskich rachunkach raportowanych za 2019 r. i informacji o niewystępowaniu w stosunku do prowadzonego rachunku finansowego okoliczności skutkujących powstaniem obowiązku przekazania informacji o amerykańskich rachunkach raportowanych za 2019 r., o którym mowa w art. 4 ust. 7 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o wykonywaniu Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA (Dz. U. z 2020 r. poz. 166).

            W kontekście zacytowanego ust. 3 dodać trzeba, że celem amerykańskiej ustawy FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) z 2010 roku jest nałożenie obligu na zagraniczne instytucje finansowe, aby przekazywały administracji skarbowej USA dane o rachunkach amerykańskich podatników – zarówno obywateli jak i rezydentów.

W uzasadnieniu do rozporządzenia Minister Finansów podkreślał, że: ,,Istniejący kryzys istotnie zakłóca funkcjonowanie przedsiębiorstw, którym trudno jest prowadzić działalność ze względu na ograniczenia wprowadzone celem zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii. Zakłócenia wywołane przez COVID-19 mogą utrudniać terminowe spełnianie obowiązków sprawozdawczych. Ponadto negatywne skutki mogą wpłynąć na zdolność administracji podatkowych do gromadzenia i przetwarzania danych w celu ich wymiany z innymi państwami”.

Nowe rozporządzenie oddziałuje również na sektor bankowy, na nim bowiem spoczywa obowiązek identyfikowania rachunków raportowanych oraz przekazywania stosownych informacji Ministrowi Finansów.

Co ciekawe, konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe zaplanowane zostały w trakcie prac legislacyjnych tylko na jeden dzień (sic!). Intencją Ministra Finansów było szybkie podpisanie projektu rozporządzenia. Podkreślić warto, że tak szybki tryb procedowania projektów jest charakterystyczny dla niemal wszystkich ustaw i rozporządzeń uchwalonych w związku z pandemią wirusa COVID-19. W projekcie wskazano, że akt prawny wejdzie w życie z dniem ogłoszenia. W dniu wczorajszym w Dzienniku Ustaw (Dz. U. 2020 poz. 1162) rozporządzenie zostało opublikowane. Tym samym nowe rozporządzenie już obowiązuje.