10 lutego br. na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniający Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Wraz z publikacją projektu, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zainicjował szerokie konsultacje społeczne, w które zaangażowane są aż czterdzieści dwie branżowe organizacje pozarządowe oraz uzgodnienia międzyresortowe wspomnianego projektu. Nowe rozporządzenie ma poddać nowelizacji dotychczas obowiązujące Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach działania ,,Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (Dz.U. 2016 poz. 1284).

            Jak wskazuje wnioskodawca projektu, zasadniczym celem opracowania nowelizacji dotychczas obowiązującego rozporządzenia jest stworzenie możliwości ubiegania się o wsparcie w ramach działania ,,Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” przez organizacje producentów, które mogą zostać uznane w oparciu o przepisu Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych ( Dz. U. 2004 nr 42 poz. 386). Na kształt projektowanego rozporządzenia wpływ ma również wejście w życie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2016 r. w sprawie uznawania organizacji producentów i zrzeszeń organizacji producentów oraz organizacji międzybranżowych funkcjonujących na rynkach rolnych innych niż rynki mleka i przetworów mlecznych oraz owoców i warzyw (Dz. U. poz. 87). Przypomnieć trzeba, że swoistym novum było przyjęcie zasady, zgodnie z którą organizacje będą uznawane w oparciu o przedstawiony plan biznesowy.

Ponadto, poprzez przyjęcie projektu, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zamierza rozwiązać problem braku możliwości zmniejszenia w sytuacjach uzasadnionych, kwoty pomocy przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sytuacji niespełnienia warunków takich, jak wskazane w §15 rozporządzenia z 2016 r. tj.:

- niezwłocznego informowania Agencji o okolicznościach mogących mieć wpływ na realizację planu biznesowego w okresie jego realizacji;

- przekazywania dyrektorowi oddziału regionalnego Agencji właściwemu ze względu na siedzibę organizacji pisemnej informacji o planowanych zmianach w planie biznesowym, wraz z planem biznesowym zawierającym proponowane zmiany oraz ich uzasadnieniem do akceptacji tego dyrektora – w przypadku beneficjent będącego organizacją;

- udostępniania uprawnionym podmiotom informacji niezbędnych do przeprowadzenia ewaluacji w okresie objętym pomocą oraz w okresie 5 lat od dnia otrzymania ostatniej płatności;

- prowadzenia oddzielnego systemu rachunkowości albo korzystania z odpowiedniego kodu rachunkowego dla wszystkich transakcji związanych z operacją, o których mowa w art. 66 ust. 1 lit. c pkt i rozporządzenia nr 1305/2013, w ramach prowadzonych ksiąg rachunkowych.

- przestrzegania obowiązków, o których mowa w załączniku III do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 808/2014 z dnia 17 lipca 2014 r. ustanawiającego zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) (Dz. Urz. UE L 227 z 31.07.2014, str. 18, z późn. zm.). Przypomnieć warto, że wspomniany załącznik III rozporządzenia wykonawczego Komisji dotyczy obowiązków beneficjentów w zakresie działań informacyjnych i komunikacyjnych.

W projekcie zawarto również tryb zmiany planu biznesowego, którego będą mogły dokonać organizacje producentów. Zauważyć należy, że dotychczas kwestia ta nie była regulowana przez żadne przepisy – zarówno rangi ustawowej jak i podustawowej. Warto jednocześnie wskazać, że w przypadku grup producentów rolnych, zmiana planu biznesowego została doprecyzowana w Ustawie z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw. W ramach oceny skutków regulacji, wnioskodawca zaznaczył, że beneficjentami nowych rozwiązań ma być 313 grup producentów rolnych.

Planuje się, że rozporządzenie wejdzie w życie po upływie czternastu dni od dnia ogłoszenia.