W środę (11.09.2019)  -  na ostatnim posiedzeniu Sejmu, została wprowadzona poprawka w prawie ochrony środowiska dotycząca standardów dla kotłów.

Po pierwsze zakazem sprzedaży objęto piece niespełniające wymogów ekologicznych. Sprzedawcy handlowali przestarzałymi kopciuchami emitującymi ogromne ilości zanieczyszczeń powietrza. Po drugie Inspekcja Handlowa otrzymała kompetencje i pieniądze do tego, by kontrolować sprzedawców kopciuchów.

Regulacje:

1. Przewidują one m.in. nowe narzędzia oraz wysokie kary za wprowadzenie na polski rynek pieców na paliwa stałe niespełniające wymogów ekologicznych. Kary za sprzedaż niedozwolonych kopciuchów.

2. Obniżony VAT dla paneli fotowoltaicznych montowanych poza dachem. Do tej pory 8% VAT obowiązywał tylko dla paneli zainstalowanych na dachach domów. Na panele poza dachem obowiązywał 23% VAT. Teraz stawka została ujednolicona i jeszcze jesienią 2019 r ma zacząć obowiązywać 8 % VAT. Stawki dotyczą domów do 300 m2 i obejmują kolektory słoneczne, fotowoltaikę i pompy ciepła.

3. Jest zwolnienie z PIT dla programów: „Czyste powietrze” i „Mój Prąd” – wolne od podatku dochodowego będą dotacje i kwoty umorzonych pożyczek na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Środki otrzymane w ramach programów nie wykazujemy w zeznaniu rocznym PIT.

 4. Obowiązek podłączenia nowo budowanych domów do cieci ciepłowniczych. Mamy w Polsce ponad 5 mln gospodarstw ogrzewanych węglem. 70 proc. z nich to przestarzałe kopciuchy. I choć istnieją programy wymiany pieców na ekologiczne źródła ogrzewania, to liczba kotłów spada powoli, ponieważ likwidowane kopciuchy zastępowane są nowymi piecami w nowych domach. Regulacja wprowadza rygor podłączenia do sieci tam, gdzie jest to możliwe.

 

Wszystkie te przepisy są ważne, jeśli chcemy ograniczyć smog.